E-õppija käsiraamat
Moodle’i järelevalve pluginaga test
Moodle’is võib õppejõud testi puhul kasutada järelevalve pluginat (Moodle proctoring), mis nõuab testi sooritajalt veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääsu lubamist.
Veebikaamera salvestab õppijast testi sooritamise ajal teatud ajavahemike tagant pildid, mida õppejõul on võimalik peale testi sooritamist üle vaadata, et tuvastada võimalikku rikkumist (nt on veebikaamera kaetud ja pildil pole näha õppija kujutist; pilte on liiga vähe, mis viitab sellele, et kaamerale juurdepääs on vahepeal ära võetud; õppija on kadunud kaadrist; kaadris on abiline; õppija paistab kellegagi vestlevat vms).
Pildid salvestatakse ülikooli Moodle’i serverisse ja kustutatakse automaatselt kolme nädala möödumisel.
Kui testi seadetest on määratud testi järelevalve plugina kasutamine, siis nõutakse õppijalt testi soorituskatse alustamise eel veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääsu andmist. Kui õppija luba ei anna, siis ei ole võimalik testi sooritada.
Testi lehel kuvatakse testi sooritajale teade, et selle testi puhul toimub järelevalve ning , et testi sooritamiseks tuleb lubada veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääs.
Veebilehitsejas veebikaamerale juurdepääsu lubamine
Kui sa alustad testi tegemist ja sulle kuvatakse kaamerale juurdepääsu andmise aken, siis pead eelvaatena nägema oma pilti. Kui veebikaamera pildi ala on ilma sinu kujutiseta (nt must või valge), siis on kaamera lubamise seadetes midagi valesti ning peaksid veebilehitseja eelistuste lehel kaamera eelistused üle vaatama. Testi sooritamise ajal ei tohi kaamerale ligipääsu andmise lubamist tagasi võtta, sest vastasel korral ei pruugi sa enam saada testi edasi teha.
NB! Testi sooritamiseks tuleb kasutada arvutit. Mobiiltelefonis ei ole võimalik järelevalve pluginaga testi sooritada.
Testi saab sooritada vaid uuendatud ja uuemate veebilehitsejatega (Google Chrome, Firefox). Näiteks ei saa testi sooritada Internet Exploreriga, mille tugi on Microsofti poolt lõpetatud. Veendu, et veebikaamerat ei kasuta enne testi alustamist ükski teine programm. Vajadusel luba testi sooritamiseks popup ehk hüpikaknad.
Kui kaamerale juurdepääsu küsitakse testi uuele lehele liikudes iga kord uuesti, siis tuleb veebilehitseja eelistuste lehel kaamera osas valida kaamera lubamine (valik Allow, mitte Ask). Vaata juhiseid vastavalt sellele, kas kasutad Windowsi või Maci arvutit.
Chrome – Kui kaamerale juurdepääsu küsitakse iga kord testi uuele lehele liikudes, siis tuleb veebilehitseja eelistuste lehel kaamera osas valida kaamera lubamine (Preferences, Privacy and security, Site settings, Camera, valida Moodle’i URL ja määrata Allow).
Firefox – Kui küsitakse kaamerale juurdepääsu, siis soovitame kohe teha linnuke ka kasti “Remember this decision”. See lubab kaamerat kasutada ka järgmistel lehtedel.
Chrome – Kui kaamerale juurdepääsu küsitakse iga kord testi uuele lehele liikudes, siis tuleb veebilehitseja eelistuste lehel kaamera osas valida kaamera lubamine (Preferences, Privacy and security, Site settings, Camera, valida Moodle’i URL ja määrata Allow).
Safari – Kui kaamerale juurdepääsu küsitakse iga kord testi uuele lehele liikudes, siis tuleb veebilehitseja eelistuste lehel kaamera osas valida kaamera lubamine (Preferences, Camera, valida Moodle’i URL ja määrata Allow)