E-õppija käsiraamat

Autoriõigustest

E-õpe sisaldab enamasti erinevas formaadis elektroonilise sisu vahetamist, mis teeb selle muutmise ning levitamise oluliselt lihtsamaks, kuid muudab kergemaks ka reeglite/seaduste vastu eksimise.

Teise autori materjale võib eraldi autorilt luba küsimata kasutada vastavalt autori poolt kehtestatud kasutamistingimustele või nende puudumisel (siis on kaitstud kõik õigused) vastavalt autoriõiguse seaduse (https://www.riigiteataja.ee/akt/106012011034) vaba kasutamise põhimõtetele. 

Teose vaba kasutamine on teose reprodutseerimine ja tõlkimine isikliku kasutamise eesmärkidel, tsiteerimine ja refereerimine motiveeritud mahus, kasutamine illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel, reprodutseerimine õppe- ja teaduslikel eesmärkidel.

Ainult e-kursusel olevad materjalid pole üldsusele avaldatud ja neile ei kehti teose vaba kasutamise võimalused.

Üliõpilane kui autor

Üliõpilaste poolt loodud tekstid/pildid/videod jm vormis teosed (foorumipostitused, ülesannete vastused, referaadid jm) on autoriõiguse objektid ja neid kaitseb autoriõigus. E-kursusel olevad materjalid pole üldsusele avaldatud (kui need pole avalikust veebist e-kursusele lingitud) ja seega ei kehti neile teose vaba kasutamise võimalused (autorilt luba küsimata teose reprodutseerimine ja tõlkimine isikliku kasutamise eesmärkidel, tsiteerimine ja refereerimine, kasutamine illustreeriva materjalina õppe- ja teaduslikel eesmärkidel, reprodutseerimine õppe- ja teaduslikel eesmärkidel). Autorilt luba saamata ei tohi tema materjale muuta, täiendada, avalikustada. Varaliste õiguste omaja loata (autor või ülikool) ja tohi teostest teha koopiaid, tõlkeid, neid levitada ega avalikult esitada.

Viita alati korrektselt kõigile oma töös kasutatud allikatele.

Teose vabal kasutamisel (kui materjalid on autori/ülikooli poolt üldsusele avaldatud, nt avalikult internetis) tuleb alati ära näidata autori nimi, teose nimetus ja avaldamise allikas. Kui üliõpilane enda teosed ise üldsuse jaoks avaldab (paneb nt avalikku internetti), võivad teised neid vastavalt vaba kasutamise võimalustele kasutada.

Kui õppejõud pole öelnud teisiti, esita enda tööd pdf-formaadis, millel on kirjas sinu nimi ja aastaarv.

Kõige kindlam on kasutada üldsusele avaldatud teoseid, korrektselt viidata kõigile oma töös kasutatud allikatele ja tähistada kõigis enda töödes enda autorlus. Kui õppejõud pole öelnud teisiti, esita enda tööd pdf-formaadis, millel on sinu nimi ja aastaarv. See näitab, et teose isiklikud ja varalised õigused kuuluvad autorile ja annab infot, kelle poole teose kasutamisega seoses pöörduda. Kui sinu töö on loodud tööülesannete täitmise käigus (sul on ülikooliga leping ja sa saad tasu), kuuluvad isiklikud autoriõigused autorile ehk sulle ja varalised õigused kuuluvad ülikoolile kui tööandjale. Sellisel juhul tuleb tööle märkida lisaks enda nimele ja aastaarvule ka Tartu Ülikool.

Enda lõputöö kohta annab üliõpilane ülikoolile lihtlitsentsi (kirjaliku loa) selle reprodutseerimiseks ja üldsusele kättesaadavaks tegemiseks ülikooli digitaalarhiivis DSpace Creative Commonsi litsentsiga CC BY NC ND 3.0, mis lubab autorile viidates teost reprodutseerida, levitada ja üldsusele suunata ning keelab luua tuletatud teost ja kasutada teost ärieesmärgil, kuni autoriõiguse kehtivuse lõppemiseni.

Õppejõud kui autor

Samamoodi kehtib autoriõigus ka ülikooli õppejõudude poolt loodud loengumaterjalide, e-kursuste jm kohta. Üliõpilane tohib e-kursusel olevat (kui see pole internetis ka üldsusele avalik) õppejõu koostatud loengukonspekti, foorumipostitusi vm materjale kasutada ainult õppimiseks. Nende levitamisel (nt internetis) rikud sa autori varalisi õigusi, mis kuuluvad ülikoolile kui tööandjale. Juhul, kui sa õppematerjale muudad, jätad ära autori nime vms, rikud ka õppejõu kui autori isiklikke õigusi.

Uuri lisaks

Vaata täpsemalt akadeemilise petturluse kohta: https://sotsiaalteadused.ut.ee/
et/akadeemiline-petturlus

Kust leida enda töödesse pilte, videosid ja audioklippe?

Võimalusel tee pildid, video-ja audioklipid ise.

Pildimaterjale on kõige lihtsam leida vastavatest portaalidest, nt:

Kuid isegi siis tuleb lähtuda iga konkreetse pildi kasutamistingimustest.

Videosid otsitakse tavaliselt YouTubest (http://youtube.com), kus enamik klippe on YouTube tavalitsentsiga, mis lubab kasutada, esitada, levitada. Kui videole on lisatud CC litsents, võib videot ka endale salvestada ja monteerida. CC litsentsidega videoklippe pakub ka eelpool toodud Pixabay (https://pixabay.com/).

Audioklippe leiab nt portaalist Free Music Archive (http://freemusicarchive.org/) ja Bensound (http://www.bensound.com/royalty-free-music).