E-õppija käsiraamat
E-portfoolio loomine Maharas
Mahara asub aadressil https://mahara.ut.ee.
Tartu Ülikoolis on kasutusel e-portfooliote keskkond Mahara (https://mahara.ut.ee). Tartu Ülikooli töötajad ja üliõpilased saavad Maharasse siseneda TÜ arvutivõrgu kasutajatunnuse ja parooliga või e-kursuse kaudu.
E-portfoolio ehk e-õpimapp ehk digitaalne arengumapp on elektrooniline keskkond (enamasti veebipõhine), milles saab kajastada nii oma formaalseid kui mitteformaalseid õpinguid, enda professionaalset arengut läbi kogutud, avaldatud ja reflekteeritud tööde ning kaasõppijate/õppejõudude/juhendajate tagasiside. E-portfoolio kasutamise eesmärk on toetada üliõpilaste enesereflektsiooni, et avalduksid üliõpilase tugevad küljed, unikaalsus, õpingute jooksul omandatud oskused. See aitab ka üliõpilasel endal selgusele jõuda oma eesmärkides ja (õpi-)vajadustes ning soovides, jälgida üliõpilasel endal oma arengut, väljendada oma originaalsust ja loomingulisust.
Maharas saab luua lehti, pidada päevikut, luua elulookirjelduse, koondada lehed erinevate kollektsioonide alla ning esitada hindamiseks. Oluline, et saad enda e-portfooliot (kollektsiooni) avalikustada vaid soovitud isikutele. E-portfooliod võivad sisaldada teksti, pilte, audio- ja videoklippe ning muid materjale (nt dokumendifaile).
E-portfoolio võib olla erinevat tüüpi:
- tööportfoolio – kogu materjal, mis koguneb õppeperioodi jooksul või õppeülesande täitmise käigus (kõik alates ideekavanditest, protsessist, visanditest kuni lõpptulemuseni)
- näidisportfoolio – õppija valib tehtud tööde hulgast parimad
- õppija arenguportfoolio – tööd, mis iseloomustavad kõige paremini õppija arengut pikema ajaperioodi jooksul
- temaatiline portfoolio – materjalid ühe teema kohta
Kursuse õppejõud annab sulle teada, millise struktuuriga ja sisuga e-portfoolio olema peab.
Sinu Mahara konto aegub pärast ülikooli lõpetamist, kui ülikooli arvutivõrgu kasutajatunnus muutub mitteaktiivseks. Soovitame enne ülikoolist lahkumist salvestada e-portfoolio oma isiklikku arvutisse, et saaksid seda ka edaspidi kasutada. Vajadusel palu TÜ arvutiabilt (arvutiabi@ut.ee), et Sinu kasutajakontot kauem aktiivsena hoitaks.
Juhendid
- Mahara juhend: https://sisu.ut.ee/juhendid/mahara
Kontakt ja abi
Tehniliste probleemide ja küsimuste korral võta ühendust oma valdkonna õppedisaineriga (vt https://ut.ee/et/opetamisoskuste-konsultandid-oppedisainerid) või kirjuta aadressil eope@ut.ee. Sisulistes ja korralduslikes küsimustes aitab kursuse õppejõud.