E-õppija käsiraamat

E-eksamid ja e-arvestused

E-eksamid ja e-arvestused võivad olla suulised, kirjalikud või kombineeritud.

E-eksamid ja e-arvestused võivad olla suulised, kirjalikud või kombineeritud. Täpsed tingimused edastab sulle kursuse õppejõud. Kirjalikud e-eksamid/arvestused võivad toimuda nt Moodle’is testina või ülesande kaudu. Reeglina on eksamile/arvestusele määratud avanemiseks konkreetne kuupäev ja kellaaeg ning aeg, mille jooksul pärast eksami algust tuleb enda vastused esitada. 

Tavaliselt on testides õppejõu poolt määratud arv küsimusi, mis valitakse eksami jaoks loodud küsimuste seast Moodle’i poolt juhuslikult. Küsimused võivad eeldada kirjaliku teksti sisestamist või etteantud vastuste seast õigete vastuste valimist.

Ülesande kaudu töö esitamine tähendab nõutud tähtajaks enda vastuse kirjutamist veebitekstina või edastamist nõutud formaadis failina.

SEB takistab testi tegemise ajal teiste programmide ja keelatud klahvikombinatsioonide kasutamist. 

Moodle’is võib testi sooritamine toimuda SEB (Safe Exam Browser) vahendusel. SEB takistab testi tegemise ajal teiste programmide ja keelatud klahvikombinatsioonide kasutamist. Selleks pead kasutama Mac või Windows operatsioonisüsteemiga arvutit ning veebilehitsejana Google Chrome’i. Eelnevalt tuleb sul installeerida oma arvutisse SEB programm (vali õige versioon: kas Windowsi või MACi operatsioonisüsteemile): https://safeexambrowser.org/download_en.html ja vajadusel vaata ingliskeelset videojuhendit: https://www.youtube.com/watch?v=fEXZcj4G58g). Enne eksamit edastatakse sulle SEB fail, millest saab konkreetse testi õppejõu määratud tingimustel avada.

Kombineeritud e-eksam tähendab, et kirjaliku testi või ülesande sooritamisega samal ajal (soorituse reaalajas jälgimiseks) või suulisel eksamil võidakse kasutada videokonverentsi rakendust (nt BBB, Teams, Zoom). Videokonverentsi rakenduse kasutamisel tuleb sul veenduda, et sinu arvutil on veebikaamera, mikrofon ning kõlarid ja arvutit saab eksami ajaks vajadusel ühendada juhtmega vooluvõrku ning soovitavalt kaabliga internetti. Kõrvaklappide kasutamine võib olla keelatud. Vajadusel ja ette teatades (sa annad kirjaliku loa selleks) videokonverents salvestatakse. Salvestusi hoitakse ülikooli serveris ning kustutatakse hiljemalt õppeaasta lõpus.

Vajadusel võib õppejõud nõuda sinult enda isiku tõestamist ja ruumi 360° skannimist.

Vajadusel võib õppejõud nõuda sinult enda isiku tõestamist. Selleks peab sul olema fotoga isikut tõendav dokument, mida tuleb veebikaamerasse näidata. Samuti võidakse paluda sul veebikaameras näidata ruumi (360° skaneering), kus sa eksamit sooritad.

Teatud juhtudel võib õppejõud sul paluda ise salvestada oma eksami või arvestuse tegemist Panopto vm rakendusega (veebikaamera pilti ja arvutiekraanil toimuvat) ning laadida salvestuse fail ülikooli serverisse (Panopto, TÜ Onedrive’i või Owncloudi keskkonda, kasutades TÜ kasutajakontot). Salvestused kustutatakse hiljemalt õppeaasta lõpus. 

Enne eksami/arvestuse algust võidakse sinult paluda kinnitada aususe lubadus.

Enne eksami/arvestuse algust võidakse sinult paluda kinnitada aususe lubadus. See võib välja näha järgmine: Eksamit tehes kinnitan, et väldin igasugust akadeemilist petturlust, mis õppekorralduseeskirja mõttes on: õpiväljundite hindamisel sellise materjali või abi kasutamine, mida õppejõud ei ole sõnaselgelt lubanud; lubamatu abi küsimine ja tarvitamine, näiteks etteütlemine, mahakirjutamine, individuaalsel hindamisel koos osalemine; selline teadmiste vahetamine, mis ei ole õppejõu poolt lubatud; teise üliõpilase hindamisel osalemine, kui see ei ole lubatud; kellegi teise töö esitamine oma nime all või selle osade tahtlik kasutamine nõuetekohase akadeemilise viitamiseta; iseenda töö uuesti esitamine samas või teises õppeaines, välja arvatud juhul, kui õppejõud on seda lubanud.

Enne eksami/arvestuse algust veendu, et:

  • sinu arvuti on juhtmega vooluvõrgus või aku on piisavalt laetud
  • arvutis on kõik vajalikud programmid
  • arvutis toimivad kaamera/mikrofon/kõlarid (kui kasutatakse videokonverentsi)
  • arvuti on kaabliga internetis, kuna wifi võib olla katkendlik
  • sa oled terve eksami/arvestuse aja ruumis üksinda
  • ruumis on hea valgustus (päevavalgus, üldvalgustid)
  • istud laua taga ja ümbritsevatelt pindadelt on eemaldatud kõik keelatud abivahendid: raamatud, konspektid, kalkulaator, teised arvutid, lisaekraanid, kõrvaklapid (sh kõrvasisesed), telefon
  • sinu kõrvad on näha (kanda ei tohi mütsi ja pikad juuksed peavad olema kinni)
  • kõik sinu veebikaamerast paistev on teistele näitamiseks sobilik

Eksami/arvestuse sooritamise ajal ei ole lubatud:

  • kasutada keelatud abivahendeid;
  • lahkuda (süle)arvuti täisekraanilt (avada kõrvalisi veebilehti või programme);
  • välja lülitada või katta veebikaamerat.

Reeglina ei ole eksamisooritajal lubatud oma kohalt ega ruumist lahkuda. Telefoni võib kasutada ainult teavitamiseks tehnilistest tõrgetest.

E-eksamit saab sooritada ka TÜ raamatukogu arvutiklassi vabades arvutites ning samuti laenutada veebikaamerat.

Tudengid saavad e-eksamit sooritada ka TÜ raamatukogu arvutiklassi vabades arvutites. Üksikut arvutit broneerida ei saa, kuid eksami ajaks saab instituut/dekanaat broneerida terve arvutiklassi. Arvutiklassi broneerimiseks võtta ühendust Katriin Kaljoveega (katriin.kaljovee@ut.ee, tel 737 5727). Raamatukogu 2. korruse laenutusletis on tudengitele laenutamiseks 10 veebikaamera komplekti.

Juhendid

Uuri lisaks

Kontakt ja abi

Tehniliste probleemide ja küsimuste korral võta ühendust oma valdkonna õppedisaineriga (vt https://ut.ee/et/opetamisoskuste-konsultandid-oppedisainerid) või kirjuta aadressil eope@ut.ee. Sisulistes ja korralduslikes küsimustes aitab kursuse õppejõud.